V hotovosti nebo na splátky
Obecnou nevýhodou mobilních domů je jejich financování, resp. hypoteční úvěr. Ten vám žádná banka ani nebankovní společnost neposkytne, neboť je tento typ úvěrových smluv pevně vázán na zástavní právo uvalené v katastru nemovitostí. To je ovšem jen jedna strana mince, ta odvrácená. Měli bychom se na celou věc dívat objektivně – cena mobilní dřevostavby, která je dostatečně komfortní a dokáže vám nabídnout útulné celoroční bydlení, vychází levněji, než dvou a třípokojové byty ve větších městech.
Na rozdíl od nich je ovšem bydlení v předem vyhlédnuté lokalitě, v kontaktu s přírodou, s bydlením v bytě nesrovnatelné. Máte vlastní soukromí, neřešíte sousedské vztahy, hluk v domě, parkování před domem a další nepříjemnosti s tím spojené. Namísto toho ráno vyjdete na terasu, pod pergolu, zalijete květiny a přivítáte východ slunce (pokud je váš pozemek na krásném místě s pěkným výhledem).
Financování mobilních domů je řešitelné formou spotřebitelského úvěru, který je sice úročen vyšší sazbou, ale nejde zas o velké finanční částky s dlouhodobým závazkem. Většina lidí se snaží uhradit větší část v hotovosti, což většinou vzhledem k cenám těchto objektů, nebývá problém.
Jak s dopravou a zasíťováním pozemku
Zajištění vlastního pozemku včetně jeho zasíťování (elektřina, voda, odpady a plyn) jde sice plně na váš vrub, ovšem solidní výrobci mobilních dřevostaveb vám zajistí i jejich dopravu, která bývá v ceně objektu. Po obhlídce terénu se domluvíte na jeho ukotvení na patky nebo základovou desku, možností řešení je více a obvykle se jde cestou vzájemné dohody. Podobně se postupuje i s vytápěním, většinou se jedná o krbová kamna s nízkými celoročními náklady na vytápění, případně se řeší jiná varianta (klimatizace, tepelná čerpadla, elektrokotle) a výrobce mobilních domů nových vám v tomto směru vyjde vstříc.