Především v abnormálním horkém počasí, kdy poslední léta teploty značně převyšují na teploměru třicítku, jsou zaznamenány rekordní teploty, je jakýkoliv organismus vystaven nadměrné zátěži. U psů je to ještě horší, neboť snašejí obtížněji tepla a především jsou odkázáni na lidskou péči a pomoc. Pokud tomu tak není, můžou zemřít. Doposud mnoho lidí, byť zajisté nevědomě, dělá časté chyby, které jsou pro psa velmi nebezpečné. U psů značně hrozí množnost nejen přehřátí.
Jen díky správné péči lze se svým čtyřnohým kamarádem zvládnout tropická vedra a nejen ta. Je třeba vědět, že psi majít potní žlázky na tlapkách a v jazyku. Obtížnější a náročnější je to pro dlouhosrsté rasy, rovněž pro tzv. brachycefalická plemena, tj. ta, co mají krátký čumák, jako například shih-tzu, mops, buldoček apod. A stejně jako u lidí, nejvíce v horkých dnech trpí psí senioři a ti, co se potýkají s jakoukoliv srdeční chorobou.
Venčení v letních horkých dnech
Nejvhodnější je venčení velmi brzy ráno a pak ve večerních hodinách. Během dne je adekvátní jen opravdu co nejkratší pobyt venku. Volit vskutku jen dobu nezbytně nutnou. Pokud možno venčit na zatravněné ploše, v lese. Beton i rozpálený asfalt je velmi bolestivý pro citlivé psí tlapky. Roztékající asfalt může způsobit poleptání a popálení kůže v meziprstí. Je podstatné ošetřovat psí tlapky i v letních měsících. Kdy jsou vystaveny mnoha nepříznivým vnějším vlivům.
Cestování v letních měsících se psem
Ideální je samozřejmě cestování autem, které je vybaveno klimatizací. Pokud tomu tak není, je vhodné nechat pootevřené okno u auta. Určitě není vhodné, aby pes měl hlavu v průvanu. Uhynutí psa v autě díky přehřátí je nejčastější příčinou neadekvátní péče o psa. Zejména, pokud necháte psa v autě a na několik hodin se vzdálíte. Mnozí si neuvědomí, že jestliže zaparkují auto na stinném místě, za hodinu i dříve tomu tak už nemusí být.
Strava a pitný režim
Stravu psa není třeba měnit. Jen se může stát, že pes ve vedrech, tedy kdy i má menší výdaj energie, bude jít méně. Mnohdy je tomu stejně tak i u lidí. Důležitý je však dostatečný a neustálý přísun čerstvé vody. Je importantní kontrola stavu misky. I pes se může potýkat s dehydratací, což vede k mnoha problémům.
Ochlazení a koupání psa
Největší a nebezpečnou chybou je chlazení psa mokrou dekou přehozenou přes záda. Toto může být pro psa smrtelné! Ideální je ochlazení psa mokrým hadrem a to na břiše a na tlapkách. Pokud hodláte jet se psem k vodě. Myslete na to, že stejně jako u lidí, není zdravé koupání, když jste rozpálení. Je důležité tento fakt neopomenout. Plavání je sportovní aktivitou, která by v rámci času stráveného ve vodě měla být uzpůsobena přiměřeně k věku a zdravotnímu stavu psa.