K tomu není třeba až tak hodně. Jen do posledního puntíku plnit všechny důvody proč jste si svého pejska pořizovali. Chtěli jste ho přece proto, aby byl vaším kamarádem, aby vám pomáhal v okamžicích kdy je vám těžko, chtěli jste ho proto, aby byl i vaším společníkem a zábavníkem. Možná jste očekávali ve svém psovi i sportovního partnera. Tak nečekejte a začněte toto všechno ve svém psovi budovat.
Můžete začít na cvičišti. Můžete ale začít i sami doma. Můžete si koupit jednu z mnoha knížek, co vám poradí jak na to, co dělat a čemu se vyhnout. Ale jsou k něčemu? Možná tak pro základní orientaci v oblasti výcviku.
Zapojte zdravý rozum. Úplně si vystačíte sami. Jen je si zapotřebí uvědomit co je pejsek zač, jak přemýšlí a co je pro něj to nejlepší.
Pes přemýšlí úplně jednoduše. Pokud mu nabídnete odměnu, kterou má rád, udělá to, co po něm budete chtít, pokud tomu dostatečně porozumí.
Dosáhnete toho tím, že budete do nekonečna s trpělivostí s pejskem opakovat jednotlivé povely. Pokaždé, když se mu podaří udělat to, co po něm chcete, dáte sami najevo svou obrovskou radost a odměníte jej pamlskem.
U triviálních cviků jako je sedni, lehni, je to poměrně jednoduchá záležitost. Pes se tyto věci naučí snadno a během jednoho dne. Následující den, nebo spíše dny cviky opakujeme.
U složitějších cviků to tak jednoduché nebude. Složitějšími cviky mám na mysli například i taneční kreace. Nemůžeme po pejskovi chtít, ať s námi zacvičí naráz nějakou celou soustavu cviků, jejíž choreografii jsme sami připravovali se značným úsilím. Ale i tu pejsek má šanci nakonec zvládnout.
Sestavu proto rozložíme na jednotlivé úseky a ty nacvičujeme každý zvlášť. Teprve poté co pejsek zvládne cviky jednotlivě, je začneme seskupovat do delších celků. Je to běh na dlouhou trať, ale jen takovým přístupem lze docílit toho, že se svým pejskem nacvičíme například vystoupení pro nějakou naši prezentaci. Pokud ji pes zvládne, neobávejte se toho, že když bude před větším množstvím lidí, tak trémou něco pokazí. Za trémistu tam budete vy.