Jak dobře vybrat kancelářský počítač

Počítač je nezbytným pracovním nástrojem mnoha profesí. Jak vybrat spolehlivé zařízení do kanceláře a co by kancelářský počítač měl vlastně splnit?

Základní parametry výběru počítače do kanceláře

Prvními faktory jsou prostor a pohodlí při práci. Stolní počítač nad notebookem vždy z hlediska ergonomie vítězí. Pro dlouhodobou práci je tedy zaručeně vhodnější.
Ale ani za předpokladu, že vás trápí nedostatek místa, nemusíte si už pořizovat klasický desktop. Řešením může být zmenšená verze nazývaná mini PC, případně tzv. All-in-One konstrukce, kdy jsou všechny potřebné komponenty integrovány do monitoru.

Zásadní je pro kancelářské PC hlavně spolehlivost. Požadované nároky na výkon se pak budou odvíjet od typu činnosti. Ten, kdo v rámci své práce potřebuje především zpracovávat různé druhy smluv, se spokojí s nižším výkonem než uživatel, který využije PC pro několikahodinové renderování videa.

Obrázek2

Parametry pro výběr kancelářského PC

Při nákupu nového počítače bychom se měli zaměřit zejména na:
Procesor
Podstatný je u procesoru hlavně počet jader. Běžně mají procesory jádra dvě, což pro nenáročnou kancelářskou práci stačí, pro výkonnější operace se vám však už budou hodit alespoň čtyři. Frekvence procesoru pak bývá dimenzována v rozpětí od 1,6 GHz do 3,8 GHz. Hodnota kolem 2 až 2,5 Ghz je optimální pro počítač do kanceláře.
Pro nenáročné využití se tak dnes doporučují procesory Intel Core i3 nebo AMD Ryzen 3. Náročnější kancelářské použití si už vyžádá procesory Core i5 a Core i7, případně Ryzen 5 a 7.

Operační paměť

Přestože se dá narazit i na počítače se 2 GB RAM, optimální je v dnešních podmínkách nejméně 4 GB pro nenáročné uživatele. Nezapomeňte, že už jen pro plynulý chod systému Windows je rovněž dostatek paměti zapotřebí. Kdo je však zvyklý pracovat formou multitaskingu, využije jednoznačně nejméně 8 GB RAM.

Disk

Kancelářskému PC bude stačit i běžný otáčkový disk. Měl by však nabídnout nejméně 7200 otáček za minutu. Kapacita stačí kolem 300 až 500 GB. Vyšší nároky na rychlost si vyžádají SDD.

Obrázek3

Grafická karta

Integrovaná grafická karta by vám pro využití do kanceláře povětšinou měla stačit. Výkonnější sestavy vhodné mimo jiné na práci s grafikou jsou však již vybaveny grafickou kartou externí. Zpravidla se setkáte s produkty značek ATI (AMD), nebo NVIDIA. Grafické karty mají vlastní paměť obvykle v rozmezí 1-2 GB.
Pro základní kancelářskou práci je tak vhodná hlavně řada NVIDIA GeForce GT nebo Radeon R7, R6, R5. Grafické karty z řady NVIDIA Quadro a Radeon FirePro budou potřebovat hlavně ti, kteří pracují s grafickými programy.

Cena

Je nutné si uvědomit, že cena počítače úměrně stoupá s jeho výkonem. Řešením může proto být nekupovat si nové zařízení, ale zvolit použitý kancelářský počítač (najdete např. na stránce Eurotech.cz).
Repasovaný kancelářský počítač je obvykle modelem z vyšších výrobních řad, který pochází z předváděcích akcí, ukončených leasingů nebo vrácení v zákonné lhůtě. Řádově je takové PC o desítky procent levnější než nový model. Stále je však plně funkční, což dokládá i náročné testování. Spotřebitel má navíc na takový stroj záruku v délce 12 měsíců.