To je teď moderní, prý. Má to ale svou jasnou logiku, které využívá čím dál víc „chytrých“ firem.
Jak často potřebujete programátora? Někdo možný každý den, někdo možná každý týden, někdo třeba jednou za měsíc, tak si zřídíte ve firmě pozici PROGRAMÁTOR jenomže někoho najmete a on nesplňuje vaše požadavky a problémy se táhnou od nevidím, do nevidím. Pak někdo přijde se spásnou myšlenkou, co to nechat na „tamté“ firmě, ta se tím přece živí, že to dělá pro ostatní.
Nějak takhle vzniklo první delegování práce, začali se dělat první služby, kdy jedna firma platí za službu firmě jiné. Nezačalo to samozřejmě programováním, ale jako příklad to účel splnilo.
Výhody a nevýhody
– Do vaší firmy přichází někdo nový, kdo bude mít přístup k citlivým informacím o vaší firmě
– Platíte někomu jinému za služby, které pro vás provádí
– Možná budete platit za danou práci méně, možná více
– Práce by měla být odvedena kvalifikovaně
– Čekací doba – dojezd, připojení přes vzdálenou plochu, servis 24…
– Komunikace a pohledávky vztažené na další firmy, než jsou jen vaši dodavatelé a odběratelé
– Potřeba komplexnějšího vedení firmy
– Udržování dobrých vztahů, nebo nutnost nalezení náhrady za nevyhovující služby
A mnoho dalšího, na co jen jako podnikatel přijdete, přesto všechno se delegování rozhodně vyplatí. Sejmete se zebe část zodpovědnosti a převedete ji na někoho jiného a většinou mnohem kvalifikovanějšího, kdo to udělá lépe a rychleji, navíc se zbavíte pracovní pozice.
Zaměstnanci to naopak jako výhodu vůbec vidět nemusí, jelikož pro ně není příznivé snižování stavů, pomyslí si, že příště by mohla přijít řada na ně.
Budoucnost
Tento systém je fascinující i proto, že snižuje nároky na velikost firmy, tudíž se z obrovských korporací, mohou stát firmy menší a snáze udržitelné, které budou mít stejnou, nebo ještě lepší ziskovost a zároveň vznikne více menších úzce zaměřených firem, kde budou pracovat profesionálové v oboru a lidé tak získají lepší možnost uplatnění.